Pera Film’den Online Kısa Film Seçkisi “Evde Tek Başına” Başladı

Pera Film’den Online Kısa Film Seçkisi “Evde Tek Başına” Başladı

  • Online
  • 23 Mar - 30 Nis 2020
  • Ücretsiz Etkinlik

Covid-19 salgını nedeniyle Evde kalıp sosyal etkileşimi sınırladığımız bu günlerde, internet üzerinden erişilebilen özel bir kısa film seçkisi  “Evde Tek Başına” programı sinema severlerle buluşuyor. Filmleri izlemek isteyenler Nisan sonuna kadar Pera Müzesi web sitesinden programa ulaşılabilecek.  “Evde Tek Başına” başlıklı seçki, gündelik yaşam pratiklerimiz ile etkisinden çıkamadığımız duygu ve durumları hatırlatan 7 kısa filmden oluşuyor.

Oysa her şey sakin başlamıştı…

Sakin bir banliyöde suç mahali yaratan olayların izini süren ve 2015 yılında Palm Springs Film Festivali’nde Jüri Büyük Ödülü’ne değer görülen Üst, güçlü ve vurucu finaliyle dikkat çekiyor. Dört arkadaşın yazlık bir evde geçirdikleri hafta sonuna odaklanan Balık Havuzu da beklenmedik bir misafirin devreye girmesiyle yine sürprizli bir son vadediyor.

Sanatı nasıl bilirdiniz?

Türkiye ve yurt dışında çeşitli festivallerde gösterilen ödüllü animasyon Merkür, çağdaş sanat dünyasını, galeride asistanlık yapan genç bir sanatçının gözünden, kendine has yaklaşımıyla eleştiriyor. Akçakoca sahiline vuran gizemli Lenin heykelinin izini süren kısa belgesel Hoşgeldin Lenin, iki sene boyunca Karadeniz’de yolculuk ettikten sonra, belediye binasındaki tozlu depoda ‘korunma’ altına alınan heykelin tuhaf ve hüzünlü hikâyesini anlatıyor. Yüz körü olmanın ne demek olduğuna değinen Carlotta’nın Yüzü, bu rahatsızlıktan muzdarip genç bir kadının sanat aracılığıyla kendi kurtuluşunu resmetmesine odaklanıyor.

Duyguları harekete geçiren animasyonlar

Animasyonun cansız nesneleri duygulara dönüştürme becerisinin başarılı örneklerinden Oh Willy, tıpkı karakterlere can veren ‘yün’ gibi narin ve dokunaklı bir film olarak programa renk katıyor. Ataletin huzursuzluğu içindeki bir öznenin izini süren Atıl, Akıntı ise, zor zamanlarda geçen bir kişisel gelişim hikâyesini soyut animasyon formatında izleyiciye aktarıyor.

“Evde Tek Başına” film programına, 23 Mart – 30 Nisan tarihleri arasında Pera Müzesi web sitesinden erişilebilir.

Film Programı:

Oh Willy…

Yönetmenler: Emma de Swaef, Marc James Roels
2012, 17′, diyalogsuz

Willy, çocukluğunu geçirdiği natüralist topluluğa geri döner, hasta annesi de yanındadır. Annesinin ölümü üzerine ormana kaçar, ancak anılar peşini bırakmaz. Kendini kaybederek mutlak aşkı bulacaktır. Willy’nin hikâyesi aslında herkesin hikâyesidir. Annesine vedası, yetişkinliğe geçişi, pişmanlıkları, söylemediği ve yapmadığı şeyler… Hepsi sürdürülemez bir burgaç olup yeniden karşısına çıkar, tek çözüm ise evrenin boşluğuna doğru kanat açmaktır. Tıpkı filmdeki karakterleri, çevreyi ve evreni oluşturan yün gibi narin ve dokunaklı olan Oh Willy…, animasyonun cansız nesneleri duygulara dönüştürmedeki olağanüstü becerisinin bir başka kanıtıdır.

Üst

Over

Yönetmen: Jörn Threlfall
2015, 14′, diyalogsuz

2015 yılında Palm Springs Film Festivali’nde Jüri Büyük Ödülü’nü kazanan, Jörn Threlfall’ın sıra dışı kısası Üst, ters kronoloji kullanan anlatımıyla, sessiz sakin bir banliyöde bir suç mahali yaratan olayların izini sürer. Dingin bir tempoyla akıp son derece güçlü ve vurucu bir sona varan Üst, internet izleyicilerinde sık görülmeyen türden bir sabır talep eder. Bu sessiz sakin mahallede ne yaşanmaktadır? Bir cinayet mi, vur kaç mı, kaza mı? Gerçek hem derinlikli, hem de hiç beklenmediktir.

Balık Havuzu

Fish Pond

Yönetmen: Ezgi Kaplan
Oyuncular: Esme Madra, Nazlı Bulum, Efe Tunçer, Nadir Sönmez, Ulaş Tuna Astepe
2015, 17′, Türkçe; İngilizce altyazılı

Bir grup arkadaş, aralarından birinin şehirden uzaktaki yazlık evine tatile gider. Eve ulaştıklarında beklenmedik bir misafirle karşı karşıya kalırlar.

Merkür

Yönetmenler: Melis Balcı, Ege Okal
Seslendirenler: Alexander Christie-Miller, Ekmel Ertan, Ege Okal, Lara Ögel, Damla Pehlevan
2015, 5′, Türkçe, İngilizce; İngilizce altyazılı

Galeride asistanlık yapan genç bir sanatçı, sanat fuarı çıkışında çalıştığı galerinin sahibi ile lüks bir akşam yemeğine gider. Masaya, galeri sahibinin arkadaşları olan koleksiyoner, sanat kurumu direktörü ve küratör dahil olur. Genç sanatçı, sanat dünyasının önemli figürleriyle geçirdiği bu gecede masayı gözlemler ve diyaloglara her katılımında hayal kırıklığına uğrar.

Hoşgeldin Lenin

Welcome Lenin

Gerçekleştirenler: Begüm Özden Fırat, Aylin Kuryel, Ahmet Murat Öğüt, Emre Yeksan
2016, 20′, Türkçe; İngilizce altyazılı

Hoşgeldin Lenin, 1991’de SSCB’nin dağılması ile birlikte atılan heykellerden biri olduğu düşünülen, yaklaşık iki sene boyunca Karadeniz’de yolculuk etmiş ve sonunda belediye binasındaki tozlu depoda “korunma” altına alınmış Lenin heykelinin hikâyesini anlatıyor.

Carlotta’nın Yüzü

Carlotta’s Face

Yönetmenler: Valentin Riedl, Frédéric Schuld
2018, 5′, Almanca; Türkçe altyazılı

Yüz körü olmak nasıl bir şeydir? Carlotta çocukluğundan beri insanların bir yüzü olduğunu düşünmemiştir. Hatta kendi yüzünü bile tanımamaktadır. Yıllar sonra, beyninde nadir görülen ve tedavisi olmayan eksiklikten haberi olur. Her şeye rağmen kendini tanımasını sağlayan şey sanat olacaktır.

Atıl, Akıntı

Idle, Torrent

Yönetmen: Alex Moy
2019, 2′, diyalogsuz

Zor zamanlarda geçen bir kişisel gelişim hikâyesi olan Atıl, Akıntı, ataletin huzursuzluğu içindeki bir öznenin izini süren soyut bir animasyondur.

 

Tüm Yorumlar0
Scroll Top