Perşembe Sineması Salt Galata’da Başladı

Perşembe Sineması Salt Galata’da Başladı

  • Ücretsiz Etkinlik

SALT’ın Garanti Mortgage desteğiyle sürdürdüğü Perşembe Sineması’nın bu yılki programı, “ev” teması etrafında derlenen ve çeşitli ev hâllerini irdeleyen bir film seçkisinden oluşuyor. Önceki yıllarda şehir hayatının birey ve toplum üzerindeki yaptırımları ile devasa organizasyonların yapılı çevrede ve kültürde bıraktığı izlere dikkati çeken Perşembe Sineması’nın 2017 ilkbahar gösterimleri, 6 Nisan ile 8 Haziran tarihleri arasında SALT Galata’daki Oditoryum’da gerçekleştirilecek.

Perşembe Sineması 2017 Programı: Ev Hâlleri

Ev, yaşanılan mekânı tarif etmenin yanı sıra ait olunan, özlem duyulan yerlere işaret eder. Evin somut hâli, mimarlık disiplininin bıkmadan işlediği, ürettiği, tekrarladığı, sorguladığı ve ancak, doğrudan yapımına en az etki edebildiği makûs bir konudur. Soyut hâli ise, güvenli bir sığınak olarak “yuva”dan bir halkı barındıran “vatan”a kadar uzanan ölçek ve kavram çeşitliliğine sahiptir.

Güncel koşullar, hem temel barınma birimi hem de aidiyet kurulan yer olarak bu kavrama ilişkin mevcut tanımları zorluyor. Evin toplumsal yönleri, siyasi çatışmaların yol açtığı zorunlu yer değiştirmeler, ekonomik imkânsızlık ile iklim değişikliği kaynaklı yeni yaşama biçimi arayışları ve nüfus artışına bağlı konut sıkıntısı gibi meselelerle daimî bir gündem teşkil ediyor. Küreselleşmeyle artan profesyonel göçebelik ve turistlik evde olma hissi veren yapılanmalara yönelirken, web siteleri ve mobil uygulamalar aracılığıyla kiralanan evler dünyanın pek çok yerinde görülen basmakalıp bir estetiği kurguluyor. Rayiç yükselten bu tip kârlı alışverişlerin yanı sıra kentlerdeki dönüşümler, mahalleler kadar içerdiği evleri de kökten bir yeniden inşa süreciyle karşı karşıya bırakıyor.

PROGRAM

6 Nisan Crystal Moselle, The Wolfpack, 2015

13 Nisan Nicholas Hytner, The Lady in the Van [Zoraki Komşu], 2015

20 Nisan Tom Ford, A Single Man [Tek Başına Bir Adam], 2009

27 Nisan Ila Bêka ve Louise Lemoine, Barbicania, 2014

4 Mayıs Hayao Miyazaki, Tonari no Totoro [Komşum Totoro], 1988

11 Mayıs Lixin Fan, Gui tu lie che [Eve Giden Son Tren], 2009

18 Mayıs Andrey Zvyagintsev, Leviafan [Leviathan], 2014

25 Mayıs Rax Rinnekangas, The Melnikov House [Melnikov Evi], 2007

1 Haziran Yakında duyurulacak.

8 Haziran Yakında duyurulacak.

Tüm Yorumlar0
Scroll Top