SALT’ta Uzun Perşembe ile Atölyeler ve Film Gösterimleri Sanat Severleri Bekliyor

SALT’ta Uzun Perşembe ile Atölyeler ve Film Gösterimleri Sanat Severleri Bekliyor

  • 25 Mayıs 2017
  • Ücretsiz Etkinlik

Salt Galata ve Salt Ulus perşembe günleri sanat severler için birçok seçenek sunuyor. Atölyeler ve film gösterimlerinin yanında sergilerin de yer aldığı programlar sanat severlerin perşembe günlerini değerlendirmesi için iyi bir alternatif.

SALT’ın 25 Mayıs programı şöyle:

SALT Galata

Sanat Kullanımları: Son Sergi

Abbas Akhavan, Refik Anadol, Futurefarmers, Laure Provoust

Kat -1

Arşiv Rüyası

Refik Anadol

Kat 1, Atölye II-III, 20.00

Performans: YU (2016)

Gizem Aksu

Hayatın koşuşturmasında sesleri neredeyse hiç duyulmayan iç organlar, birbirleri ve yaşamla nasıl bir ilişki kurar? Kendi doku, form, alan ve ritimlerinde nasıl bir bilgiyle hareket eder? Gizem Aksu, “organik bilgelik” tanımı etrafında şekillendirdiği sinematografik performansı YU (2016) ile bedene atfedilen dilsel ve sosyo-kültürel sınıflamaları sorgularken izleyiciyi bedeni duyumsama ve hissetmeye davet ediyor.

SALT ve Atelier Muse iş birliğinde gerçekleştirilen bu performans diyalogsuzdur ve 18 yaş altı için sakıncalı olabilir. Katılım ücretsizdir ve 60 kişiyle sınırlıdır. Rezervasyon yapılmamaktadır. Performansın bölünmemesi için başlangıç saatinde kapılar kapatılacaktır.

Dansçı, koreograf ve eğitmen Gizem Aksu, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda sanatta yeterlilik çalışmalarını sürdürüyor. Kaleme aldığı yazı ve söyleşiler Mimesis Dergi’de yayımlanan Aksu, Organik Bilgelik atölyelerine devam ediyor.

Kat -2, Oditoryum, 19.00

Perşembe Sineması: The Melnikov House [Melnikov Evi] (2007)

Yönetmen: Rax Rinnekangas

56 dakika

Fince; Türkçe ve İngilizce altyazılı

Mimar Konstantin Melnikov’un (1890-1974) 1920’lerin sonlarında tasarlayıp Moskova’da inşa ettiği ütopik evi, hâlen modern mimarinin ikonlarından biri olarak kabul edilir. Josef Stalin’in Sovyetler Birliği’nde modern mimari kavramını yasakladığı dönemde mimarlık mesleğinden men edilen Melnikov ev hapsiyle cezalandırılır. Melnikov Evi’nin hikâyesine odaklanan bu belgesel film, kendi kutsal tapınağına hapsedilen bir mimarın hayatını gözler önüne seriyor.

SALT Araştırma

19.00’a kadar açık.

 

Tüm Yorumlar0
Scroll Top