Sıradışı Yönetmenler iİlk Uzun Metrajlı Filmleriyle Sinema Severlerle Buluşuyor

Sıradışı Yönetmenler iİlk Uzun Metrajlı Filmleriyle Sinema Severlerle Buluşuyor

  • 20 - 23 Nisan 2017
  • Ücretsiz Etkinlik

İstanbul Modern Sinema, Türk Tuborg A.Ş’nin katkıları ve Français du Monde – ADFE Istanbul işbirliğiyle günümüz yönetmenlerinin kariyerlerinin başında çektikleri ilk uzun metrajlı filmlere odaklanan bir program sunuyor: İlk Uzun Metrajım.

Seçkide Fransız sinemasının yirmi yıldır belgeselden kurmacaya farklı türler arasında gezinen ve her zaman gerçekliğin özünü yakalamaya çalışan sıra dışı yönetmeni Claire Simon’un ilk filmi ve kendi filmleri arasından seçtiği üç uzun metraj filmi izleyiciyle buluşuyor. Yönetmenin babasının en yakın arkadaşı olan Dr. Bouvier’yi emekli olmadan bir kaç ay önce kamerasıyla takip etmeye başladığı ve bu tecrübeli doktorun hastalarına karşı insancıl yaklaşımını konu alan ilk uzun metrajı Hastalar (Les Patients, 1990) adlı belgeselinin yanı sıra Tanrının Ofisi (Les Bureaux De Dieu, 2008) ve Kuzey Garı (Gare Du Nord, 2013) adlı filmleri de programda yer alıyor.

https://www.youtube.com/watch?v=pJqjidy_FAw

İlk Uzun Metrajım’da izlenebilecek diğer bir ilk film ise Belçikalı yönetmen Joachim Lafosse’dan 2004 yılında Locarno film festivalinde Altın Leopar’a aday göserilen Kendine Has Delilik (Folie Privée, 2004). Program kapsamında ayrıca Claire Simon ile bir söyleşi de gerçekleşecek.

Tüm Yorumlar0
Scroll Top